Vitamin alacsony vérnyomásra - hogyan segíthetnek bizonyos tápanyagok a vérnyomás normalizálásában?

Az alacsony vérnyomás – szaknyelven hipotónia – sokak számára okozhat (legtöbbször csak átmeneti) kellemetlenségeket – mint szédülést, bágyadtságot, rosszabb esetben akár ájulást. Bár ritkábban jelent krónikus problémát, mégis fontos, hogy tisztában legyünk a hipotónia hatásaival és a kezelési lehetőségekkel, ha tartósan fennáll az állapot. A vitaminok szerepe ebben a folyamatban is fontos lehet, mivel egyes tápanyagok hozzájárulhatnak a vérnyomás normalizálásához – de pontosan hogyan hathat a vitamin alacsony vérnyomásra? Mely vitaminok segíthetnek leginkább?

alacsony vérnyomásra vitamin

Vitamin alacsony vérnyomásra? A tápanyagok szerepe a hipotónia kezelésében

Bizonyos vitaminok pótlása a tartósan fennálló alacsony vérnyomás kezelésében is fontos lehet, hisz számos tápanyag közvetlenül is hatással van a szív- és érrendszeri egészségre. Számos vitamin alacsony vérnyomásra is hasznos kiegészítő lehet:

  • B12-vitamin: A B12-vitamin (kobalamin) segít a vörösvérsejtek képződésben, ami a megfelelő keringési folyamatok (így az oxigénszállítás) szempontjából a legfontosabb sejt az emberi szervezetben. A B12-vitamin tartós hiánya alacsony vérnyomással is járhat, ezért fontos a megfelelő pótlás.
  • Folsav: A folsav szintén elengedhetetlen a vörösvérsejtek képzéséhez – hiányában az ún. folsavhiányos vérszegénység alakulhat ki
  • C-vitamin: A C-vitamin a szervezet kollagéntermelésében játszik szerepet, ezáltal hozzájárulva az erek rugalmasságának megőrzésében – ez pedig a normál vérnyomás fenntartásában is fontos szempont.
  • D-vitamin: A D-vitaminok csoportjának hiánya összefüggésbe hozható a hipotónia előfordulásával, ezért a vitamin alacsony vérnyomásra is jótékony hatással lehet, ha a tünetek tartósan fennállnak.

Mit is értünk alacsony vérnyomás alatt?

Hipotónia akkor lép fel, amikor a vérnyomás értéke tartósan alacsonyabb a normál szintnél. Ez a keringési rendszer működésének zavarára utalhat, és gyakran okoz szédülést, fáradtságot, és egyéb kellemetlen tüneteket. Sok vitamin alacsony vérnyomásra is javasolt, és, bár legtöbbször átmeneti az állapot, bizonyos esetekben mégis szükség lehet akár a gyógyszeres kezelésre is – ha a tünetek súlyosbodnak vagy rendszeressé válnak.

Melyek az alacsony vérnyomás gyakori tünetei?

Az alacsony vérnyomás tünetei változatosak lehetnek, de legtöbbször a következőket foglalják magukban:

  • Szédülés és/vagy fejfájás
  • Fáradtság és gyengeség
  • Kihűlt végtagok 
  • Koncentrációs nehézségek

Ha ezek a tünetek gyakran jelentkeznek, érdemes lehet orvoshoz fordulni, hogy kizárjuk az egyéb, hasonló tüneteket produkáló egészségügyi problémákat, és ha primer állapotról (vagyis nem valamilyen alapbetegség mellékhatásáról) van szó, felállítsuk a megfelelő kezelés menetrendjét. 

Magas vérnyomás tünetei

Mi okozhat alacsony vérnyomást?

Az alacsony vérnyomásnak számos oka lehet. A leggyakoribb tényezők közé tartoznak:

  • A dehidratáció, amely csökkenti a vér térfogatát
  • Szívproblémák, például ritmuszavarok
  • Hormonális problémák, például pajzsmirigy alulműködés
  • Vérveszteség, amely csökkenti a vér mennyiségét a szervezetben
  • Bizonyos gyógyszerek mellékhatásai
hagyományos vérnyomásmérő

Milyen értékektől számít alacsonynak a vérnyomás?

A vérnyomás normál értéke általában 120/80 Hgmm körül van. Az alacsony vérnyomásról akkor beszélünk, amikor a szisztolés érték (a vérnyomás felső értéke a szívizmok összehúzódásakor) 90 Hgmm alá csökken, vagy a diasztolés érték (alsó érték, amit a szívizmok elernyedésekor mérünk) 60 Hgmm alá esik. Bár a hipotónia a legtöbb esetben nem veszélyes, a túl alacsony értékek akár ájuláshoz is vezethetnek – ha úgy érezzük, hogy bágyadtak vagyunk, szédülünk, az esetek nagy részében elég, ha leülünk, és lassan, fokozatosan rehidratáljuk a szervezetet.  

Ha az alacsony vérnyomás tünetei súlyosbodnak vagy tartósan fennállnak, orvosi tanácsadás szükséges a legmegfelelőbb kezelési mód megtalálásához.