Magas vérnyomásra vitamin pótlás - hogyan segíthetnek egyes vitaminok a hipertónia ellensúlyozásában?

A magas vérnyomás (szakkifejezéssel hipertónia) világszerte sok ember életét befolyásoló állapot. Mivel gyakran nem okoz azonnali tüneteket sem, sokan nem is tudnak róla, hogy érintettek – ám az állapot, ha tartósan fennáll, akár szív- és érrendszeri problémák kialakulásához is vezethet. A vérnyomás normalizálására nemcsak gyógyszeres kezelések léteznek – a kiegyensúlyozott étrend és a megfelelő tápanyagok, vitaminok bevitelének fontosságát nem lehet elégszer hangsúlyozni. Bizonyos esetekben a magas vérnyomásra vitamin pótlás is javasolt lehet a kezelés részeként – bemutatjuk, hogyan támogathatják egyes tápanyagok az értékek kiegyensúlyozását. Mely vitaminok segíthetnek hatékonyan a magas vérnyomás kezelésében? 

alacsony vérnyomásra vitamin

Magas vérnyomásra vitamin - mely tápanyagok segíthetnek leginkább hipertónia esetén?

A vitaminok és ásványi anyagok számos szempontból jelenthetnek segítséget a vérnyomás stabilizálásában. Bár nem helyettesítheti az orvosi felügyelet melletti kezelést, a magas vérnyomásra vitamin pótlás is segíthet, ha tartós hipertóniáról van szó – különösen, ha a problémák egyébként nem túl súlyosak. 

  • B12-vitamin: A B12-vitamin hiánya összefüggésbe hozható az alacsony vérnyomással is, ezért pótlása a vérnyomás stabilizálásában is segíthet, ha hiányállapot lép fel.
  • Folsav: A folsav, vagyis B9-vitamin a vérképzésben játszik fontos szerepet, hiánya a szív- és érrendszeri elváltozásokra is jellemző tünetekkel (pl. levertséggel, tartós fáradsággal) járhat. 
  • C-vitamin: fontos szerep jut a szervezet kollagéntermelésében a C-vitaminnak is – ami az érfalak rugalmasságára is hatással van, ezáltal a vérnyomásra is befolyással lehet. Rendszeres fogyasztása hozzájárulhat a hipertónia stabilizálásához.
  • D-vitamin: A D-vitamin hiánya összefüggésbe hozható a magas vérnyomás kialakulásával is, ezért fontos lehet a pótlás, különösen a téli hónapokban, amikor a szervezetünk nem tudja magától előállítani azt. 

Miért lehet veszélyes a magas vérnyomás?

A magas vérnyomás hosszú távon károsíthatja az érfalakat és a szívfunkciókat, növelve a szívbetegségek, a stroke, egyes vesebetegségek és egyéb szövődmények kockázatát. Az egészségre gyakorolt negatív hatások nem mindig érzékelhetők azonnal, de a nem megfelelően kezelt hipertónia idővel súlyos következményekhez vezethet. Amennyiben a gyógyszeres kezelés még nem feltétlenül indokolt, a magas vérnyomásra vitamin pótlás is szóba jöhet, amely hozzájárulhat a normál vérkeringés fenntartásához.

Mit jelent tulajdonképp a magas vérnyomás, azaz a hipertónia?

Akkor beszélünk hipertóniáról, ha a vérnyomás mérésekor a szisztolés érték (felső szám) 140 Hgmm fölé emelkedik, és/vagy a diasztolés érték (alsó szám) 90 Hgmm fölé megy. Az orvosok a vérnyomás rendszeres mérését javasolják, mivel a hipertónia kezdetben tünetmentes lehet, így észrevétlenül is károsíthatja az ereket és a szívet.

vérnyomásmérés orvosnál

Mik a magas vérnyomás tünetei?

Általában a magas vérnyomás nem okoz egyértelmű tüneteket – azonban sokan tapasztalhatnak fejfájást, szédülést, látászavarokat vagy mellkasi fájdalmat. Ha a vérnyomás tartósan magas marad, az a szív- és érrendszer súlyos károsodását is eredményezheti, ezért érdemes időnként szűrővizsgálatra menni, vagy otthoni mérést végezni.

vérnyomás mérés értéke

Hogyan segíthetnek a vitaminok a vérnyomás kezelésében?

A vitaminok és ásványi anyagok segíthetnek a vérnyomás szabályozásában azáltal, hogy javítják az érrendszer működését, növelik az erek rugalmasságát, és csökkentik a gyulladásokat – ezért a tartósan magas vérnyomásra vitamin pótlást is javasolhatnak a szakemberek. 

Mindezek mellett persze az egészséges étrendre, a rendszeres testmozgásra, a stresszkezelésre és a megfelelő hidratálásra is fontos odafigyelni – tartósan megemelkedett vérnyomás mellett az életmódváltás, a sóbevitel csökkentése, valamint a kiegyensúlyozott tápanyag-bevitel is hozzájárulhat a vérnyomás csökkentéséhez. Ha azonban a magas vérnyomásra jellemző tünetek (pl. fejfájás tarkótájékon, fáradékonyság, gyakoribb orrvérzések) jelentkeznek, forduljunk szakemberhez – pusztán a vitaminpótlással nem küszöbölhetők ki a hipertónia okozta állapotok, tünetek.