Mit értünk alacsony vérnyomás alatt?
A vérnyomás az érrendszerben keringő vér által az érfalakra kifejtett nyomás, amely kulcsszerepet játszik a szervezet oxigén- és tápanyagszállításában, valamint a megfelelő keringési egyensúly fenntartásában.. Az optimális érték általában 120/80 Hgmm körül van. Alacsony vérnyomásról akkor beszélhetünk, ha az értékek tartósan 90/60 Hgmm alá csökkennek. Bár a hipotónia nem krónikus, és legtöbbször csak átmeneti, kevésbé veszélyes állapot, bizonyos esetekben kellemetlen panaszokkal járhat, és ha tartósan fennáll, érdemes lehet szakemberhez fordulni – ezért fontos lehet felismerni, hogy pontosan mik az alacsony vérnyomás tünetei.

Hogyan ismerjük fel a hipotóniát, mik az alacsony vérnyomás tünetei?
Szédülés és ájulás
Az egyik leggyakoribb panasz a szédülés, különösen hirtelen felálláskor. Az alacsony vérnyomás miatt az agy ilyenkor nem kap elegendő oxigént, ami szédülést okoz, súlyosabb esetben akár ájuláshoz is vezethet. Ha az orvosunknál érdeklődünk, hogy mik az alacsony vérnyomás tünetei, a legelsők között valószínűleg a szédülést, bágyadtságot fogja említeni.
Gyengeség és fáradékonyság
Sokan, akik alacsony vérnyomással küzdenek, állandó, tartós fáradtságról számolnak be – az alacsony vérnyomás miatt a szervek és az izmok ilyenkor nem kapnak elegendő oxigént, ami csökkenti a szervezet teljesítőképességet.
Homályos látás
A látás elmosódása vagy pillanatnyi elsötétedése szintén gyakori jelenség. Ez a szem vérellátásának átmeneti csökkenésével magyarázható – ijesztő, ugyanakkor nem akut állapot.
Kihűlt végtagok
A kezekben és lábakban tapasztalható, kihűlt érzet az alacsony vérnyomás egyik klasszikus tünete – hisz a nem megfelelő vérkeringés miatt a test perifériás területei sem jutnak elegendő oxigénhez és tápanyaghoz.
Koncentrációs nehézségek
A hipotónia miatt az agy nem kap elegendő vért, ami súlyosabb (bár továbbra sem akut) esetben nagyon rövid, átmeneti memóriazavarokat, a legtöbb esetben azonban csak koncentrációs nehézségeket eredményezhet.
Gyors szívverés
A szervezet megpróbálja kompenzálni az alacsony vérnyomást, ezért a pulzus gyakran megemelkedik. Ez egyfajta természetes reakció, amelynek célja a megfelelő vérkeringés fenntartása.
Mi állhat az alacsony vérnyomás hátterében?
Alacsony diasztolés érték okai
A vérnyomás alsó értéke, a diasztolés nyomás alacsony szintje különböző okokra vezethető vissza. Gyakran előfordul idős korban, szív- és érrendszeri problémák, hormonális egyensúly-zavar vagy idegrendszeri betegségek esetén.
Az alacsony vérnyomás okai
Az alacsony vérnyomás hátterében számos tényező állhat, például:
- Dehidratáció: A nem megfelelő folyadékbevitel csökkenti a vértérfogatot, ami vérnyomáscsökkenéshez vezethet.
- Szívproblémák: Egyes szívbetegségek miatt a szív nem tud elegendő vért pumpálni a szervezetbe.
- Endokrin problémák: Pajzsmirigy-alulműködés, mellékvese elégtelenség vagy cukorbetegség is okozhat alacsony vérnyomást.
- Gyógyszerek mellékhatása: Egyes vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok és vízhajtók mellékhatásként csökkenthetik a vérnyomást.
Már tudjuk, mik az alacsony vérnyomás tünetei – de mit tehetünk ellene?
Bár a hipotónia a legtöbb esetben nem igényel kezelést – hirtelen vérnyomás eséskor legtöbbször a folyadékpótlás is elegendő -, ám tartós fennállása esetén bizonyos életmódbeli változtatások sokat segíthetnek a tünetek enyhítésében.
Folyadékpótlás
A megfelelő hidratáltság kulcsfontosságú a vérnyomás stabilizálásában. A vízfogyasztás növelése segíthet megelőzni a dehidratáció okozta vérnyomásesést – a legtöbbször a fokozatos folyadékpótlás bőven elegendő az alacsony vérnyomás ellen.
Sóbevitel növelése
A só segít a vérnyomás növelésében, mivel megtartja a szervezetben a vizet és növeli a vértérfogatot. Fontos azonban, hogy mértékkel történjen a sóbevitel növelése.
Gyakori, kisebb étkezések
A nagyobb étkezések után a vér a gyomorba áramlik, ami átmenetileg csökkentheti a vérnyomást. A kisebb adagokkal, ám nagyobb gyakorisággal történő étkezés segíthet ezt elkerülni.
Óvatosabb testhelyzet változtatás
Hirtelen felálláskor a vérnyomás gyorsan eshet – mindenki ismeri az érzést, amikor egy pillanatra megszédülünk, ha túl gyorsan kelünk fel. Érdemes lassan felkelni, különösen reggel, és szükség esetén előtte pár percig ülve maradni.
Fizikai aktivitás
A rendszeres testmozgás elősegíti a keringési rendszer egészségét és hozzájárul a vérnyomás szabályozásához.
Vérnyomásnapló vezetése
Ha gyakran tapasztaljuk a tüneteket, vagy azok tartósan fennállnak, kezelőorvosunk javaslatára érdemes lehet megfontolni az otthoni mérőeszköz következetes, napi szintű használatát, és egy vérnyomás és pulzus táblázat vezetését, hogy felismerhessük a tendenciákat.
Mikor érdemes orvoshoz fordulni?
Az alacsony vérnyomás önmagában nem feltétlenül jelent problémát, de ha rendszeresen jelentkeznek kellemetlen tünetek, érdemes kivizsgálást kérni. A hirtelen bekövetkező, súlyos vérnyomásesés akár komolyabb egészségügyi probléma jele is lehet.
Sokat segíthet, ha tisztában vagyunk vele, hogy mik az alacsony vérnyomás tünetei, hisz így a megfelelő választ is könnyebb megtalálni a – legtöbbször átmeneti – állapot enyhítésére. Bár a legtöbb esetben a hipotónia nem igényel orvosi beavatkozást, ha a tünetek jelentősen befolyásolják a mindennapokat, szakember segítségével érdemes utánajárni a háttérben álló okoknak és a lehetséges megoldásoknak.